ABC raportu statystycznego, czyli jak redagować raporty, aby były zrozumiałe dla czytelnika

 

 

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku. W latach 2012-2015 zorganizowaliśmy 5 konferencji, 6 warsztatów tematycznych oraz 3 konkursy...

 
Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu

Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu

Na stronie III edycji konferencji „Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu” zamieściliśmy abstrakty oraz harmonogram.

 
 

Po każdej analizie statystycznej, nie zależnie od jej złożoności, należy wykonać podsumowanie w formie raportu statystycznego. Ze względu na swoją specyficzność dokument ten należy sporządzić w odpowiednim formacie, zawierającej miedzy innymi opis wykonanej procedury, kryteria wyboru testów statystycznych, jaki i matematyczną interpretacje otrzymanych wyników. Często rodzi się jednak pytanie, co i w jakiej formie umieścić, aby praca była napisana w sposób dokładny, a zarazem zrozumiały dla czytelnika. Naukowe projekty badawcze ze względu na swoją złożoność, niejednokrotnie nastręczają wielu trudności już na etapie opisywania samej koncepcji podejmowanego problemu, nie wspominaj już o systematycznym przedstawieniu statystycznej analizy otrzymanych wyników. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż każda analiza ma indywidualny charakter i wówczas schemat postepowania statystycznego należy dostosować tak, aby tok postepowania był rozumiały dla czytelnika i nie poddawał w wątpliwość zasadności zastosowanych analiz matematycznych. W trakcie szkolenia zostaną zaprezentowane wytyczne przyjęte przez Unię Europejską, USA oraz Japonię, uwzględniające wymagania stawiane przez międzynarodowe instytucje i czasopisma naukowe w zakresie prawidłowego raportowania analiz statystycznych.