Zastosowania wybranych technik regresyjnych do modelowania współzależności zjawisk

 

 

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku. W latach 2012-2015 zorganizowaliśmy 5 konferencji, 6 warsztatów tematycznych oraz 3 konkursy...

 
Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu

Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu

Na stronie III edycji konferencji „Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu” zamieściliśmy abstrakty oraz harmonogram.

 
 

Jednym z zasadniczych celów prowadzenia statystycznej analizy danych jest badanie związków pomiędzy zmiennymi, które opisują różne aspekty interesujących badacza zjawisk i procesów. Wykrywanie, obserwacja i mierzenie natężenia tego rodzaju związków jest ważnym instrumentem poznania naukowego oraz skutecznym narzędziem do przewidywania kierunku i tempa rozwoju interesujących badacza wielkości. Zazwyczaj mamy do czynienia z sytuacją w której interesujące nas aspekty badanych zjawisk zależą od całego szeregu czynników, traktowanych jako potencjalne przyczyny (wybór takich potencjalnych przyczyn jest oczywiście łatwiejszy w tych dziedzinach badań, w których istnieje dobrze ugruntowana teoria). W praktyce zazwyczaj występują trudności określenia w jaki sposób określone przyczyny kształtują wybrane przez badacza lub analityka skutki. Program warsztatów obejmuje krótkie wprowadzenie do problematyki modelowania statystycznego oraz przykłady budowy modeli regresji liniowej prostej i wielorakiej oraz regresji nieliniowej. Zostaną także poruszone kwestie sprawdzania założeń i ocena dopasowania modelu do danych empirycznych. Do ilustracji omawianych zagadnień zostaną wykorzystane przykładowe dane z zakresu medycyny i ekonomii, które zostaną opracowane za pomocą narzędzi analizy danych zawartych w programie STATISTICA. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość skonsultowania zagadnień statystycznych dotyczących ich własnych badań.