Zastosowania analizy wariancji w opracowywaniu wyników badań empirycznych

 

 

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku. W latach 2012-2015 zorganizowaliśmy 5 konferencji, 6 warsztatów tematycznych oraz 3 konkursy...

 
Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu

Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu

Na stronie III edycji konferencji „Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu” zamieściliśmy abstrakty oraz harmonogram.

 
 

W trakcie warsztatów zostaną omówione wybrane zagadnienia planowania doświadczeń oraz opracowywania ich wyników za pomocą technik analizy wariancji. Metody te powstały na początku ubiegłego wieku w związku z praktycznymi potrzebami występującymi w obszarze doświadczeń rolniczych, które miały na celu rozstrzyganie problemów związanych z doborem najbardziej korzystnych odmian lub sposobów uprawy. Z czasem zaczęto je wykorzystywać nie tylko dla opracowywania wyników badań doświadczalnych w rolnictwie ale także w innych dziedzinach badań empirycznych oraz badaniach typu obserwacyjnego. Obecnie różne metody analizy wariancji są z powodzeniem stosowane w takich dziedzinach jak pedagogika, psychologia, socjologia, biologia, medycyna i farmacja czy też różne obszary nauk technicznych. Procedury obliczeniowe analizy wariancji opierają się na pomiarze różnych rodzajów zmienności wyników badań oraz określeniu jej źródeł. Podstawowa zaleta tej metody polega na możliwości uwzględniania więcej niż jednego kontrolowanego źródła zmienności oraz możliwość oszacowania ich wpływu. Pozwala to na efektywną analizę danych pochodzących z bardzo wielu doświadczeń wieloczynnikowych. W części praktycznej zostaną zaprezentowane przykłady zastosowania analizy wariancji do opracowywania wyników badań przyrodniczych w środowisku programu STATISTICA. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość skonsultowania zagadnień statystycznych dotyczących ich własnych badań.