Metagenomika, filogenetyka i ewolucja molekularna drobnoustrojów – dotychczasowe i aktualne wyzwania matematyki

 

 

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku

Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku. W latach 2012-2015 zorganizowaliśmy 5 konferencji, 6 warsztatów tematycznych oraz 3 konkursy...

 
Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu

Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu

Na stronie III edycji konferencji „Między teorią a zastosowaniami – matematyka w działaniu” zamieściliśmy abstrakty oraz harmonogram.

 
 

Drobnoustroje stanowią niezwykle ważną część ziemskiego ekosystemu, zamieszkując niemalże wszystkie miejsca na świecie, od głębin mórz i oceanów po wierzchołki najwyższych gór, od pustyni po rejony arktyczne. Jeszcze kilka lat temu uważało się, że DNA ludzkie to genom człowieka zawarty w jego komórkach. Obecnie wiadomo, że mikroorganizmy bytujące w i na ciele człowieka stanowią integralną jego część, bez której nie byłby on w stanie funkcjonować, a łączna pula ich DNA wielokrotnie przekracza wielkość genomu człowieka. Od tego niezmiernie ważnego odkrycia naukowcy skupili swoje wysiłki na poznawaniu metagenomu człowieka, czyli genomu ludzkiego z uwzględnieniem genomu współegzystujących z nim mikroorganizmów.
Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku genetyka jest coraz szybciej rozwijającą się dziedziną nauki, nabierającą coraz większego przyspieszenia szczególnie w obszarze filogenetyki i ewolucji molekularnej, dzięki nowoczesnym metodom m.in. biologii molekularnej, bioinformatyki, ale też matematyki (!). W XXI wieku do dynamicznie rozwijającej się królowej nauk biologicznych dołączyła też metagenomika – zmieniająca oblicze mikrobiologii. Warsztaty przybliżą zagadnienia związane z metagenomiką, filogenetyką i ewolucją molekularną mikroorganizmów, prezentując dotychczasowe osiągnięcia naukowców ze szczególnym uwzględnieniem zasług matematyków. Ponadto zostaną przedstawione obecne najbardziej palące problemy zagadnień genetycznych i mikrobiologicznych. W tym zakresie przedstawiciele nauk biologicznych liczą w szczególny sposób na pomoc matematyków.